Wartość Apple'a może w ciągu roku przekroczyć... bilion dolarów

Apple jest od długiego czasu najbogatszą firmą świata. Jego obecna wartość to prawie 800 miliardów dolarów. Nadchodząca premiera jubileuszowego iPhone'a napawa optymizmem i sugeruje kolejne wzrosty.

Kolejny rekord Apple'a

Pod koniec ubiegłego wieku firma Apple była warta około 10 miliardów dolarów. W momencie prezentacji pierwszego iPhone'a było to już 10 razy więcej, a na początku roku 2012 przekroczona została bariera 500 miliardów dolarów.

W poniedziałek spółka pobiła kolejny rekord. Ceny akcji amerykańskiego giganta dobiły tego dnia do 153,70 dolarów, co oznacza, że wartość rynkowa firmy przekroczyła 800 miliardów dolarów. Technologiczny gigant jest więc wart więcej niż PKB wielu krajów, w tym Polski. Co więcej, wysoce prawdopodobne, że ceny akcji Apple'a będą nadal rosły.

Bilion dolarów w 12 miesięcy?

Sprzedaż iPhone'ów w bieżącym roku jest nieco niższa niż w roku ubiegłym. iPhone 7 nie jest żadną rewolucją i względem poprzedników zmienił się niewiele. Dużą nowością ma być natomiast iPhone 8, który będzie zaprezentowany na dziesięciolecie wprowadzenia na rynek pierwszej generacji iPhone'a. Apple postanowiło z tej okazji przygotować zupełnie nowe urządzenie, którego cechą charakterystyczną ma być bezramkowy wyświetlacz OLED i skrajnie wysoka cena przekraczająca prawdopodobnie 1000 dolarów.

Tim Cook ma powody do zadowolenia

Między innymi właśnie z powodu nadchodzących premier Apple'a, analitycy przewidują duże wzrosty cen akcji, a więc również i wartości firmy. Niektórzy spekulują nawet, że wartość Apple'a może przekroczyć bilion (1000 miliardów) dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zdania tego jest analityk Drexel Hamilton - Brian White. Kurs akcji amerykańskiej firmy musiałby wtedy wynosić 202 dolary. Czy jest to możliwe? Na to pytanie poznamy odpowiedź dopiero za rok.

Jest to jednak wysoce prawdopodobne, gdyż świat obiegła właśnie informacja, jakoby jeden z najbogatszych ludzi na świecie - Warren Buffett - bardzo mocno inwestował ostatnimi czasy w Apple'a. Doniesienia mówią, że w ciągu ostatniego kwartału wykupił on akcje firmy warte około 12 miliardów dolarów. Coś więc musi być na rzeczy.

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Źródło: CNET

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Duża aktualizacja Archibald’s Adventures Jaki będzie OS 3.1 dla iPhone'a? Leaf Capture Remote: za darmo w AppStore Creative TravelSound i85 Snow Leopard 10.6.2 zabija Hackintoshe z Atomem Porównanie wytrzymałości obudowy iPhone'a 6s i iPhone'a 6 iPhone 4 pojawi się w kolejnych 17 krajach - co z Polską? Dropbox - następna alternatywa dla MobileMe Dungeon Hunter 2 – recenzja NASA wypuściła darmową aplikację na iPhone’a! iStamp – takiego znaczka pocztowego jeszcze nie widziałeś! Aplikacja Dnia: Fragger - bezpieczna i darmowa zabawa granatem