Skradziony lub zgubiony telefon? Jeszcze możesz go odzyskać

Smartfony są małe i cenne. Stosunkowo łatwo je gdzieś zapodziać i jest to całkiem łakomy kąsek dla wszelkiej maści złodziejów. Jeśli jednak stałeś się ofiarą jednego z nich, nie rozpaczaj. Być może uda ci się odzyskać telefon. W jaki sposób? Tłumaczymy poniżej.

Skradziony lub zgubiony iPhone — co zrobić?

Jeśli skradziony został sprzęt działający na systemie iOS, prawdopodobnie będziesz mógł skorzystać z funkcji zaszytej w zakamarkach iPhone'a o nazwie "Znajdź mój iPhone". Domyślnie jest ona włączona, więc jeśli nic nie kombinowałeś, jest duża szansa, że będziesz mógł skorzystać z instrukcji podanej poniżej.

Aplikacja "Znajdź mój iPhone" pozwala nie tylko na zlokalizowanie zgubionego urządzenia, ale również na jego przełączenie w tryb utracony, jego całkowitą dezaktywację, a nawet zdalne wymazanie wszystkich danych. Wszystko to możemy zrobić z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnym komputerze lub też z dowolnego innego urządzenia iOS.

  1. Zaloguj się na stronie icloud.com/find albo do aplikacji Znajdź mój iPhone na innym iPhonie lub iPadzie.
  2. Wybierz urządzenie, aby zobaczyć jego lokalizację na mapie.
  3. Skorzystaj z opcji odtworzenia na zgubionym iPhonie dźwięku. Być może nie został on ukradziony, a ukrył się przed twoim spojrzeniem w zakamarkach mieszkania.
  4. Jeśli nic nie usłyszysz, włącz tryb Utracony. Pozwala on na zdalne zablokowanie urządzenia czterocyfrowym kodem oraz na wyświetlenie na ekranie blokady wybranej wiadomości (na przykład takiej zawierającej dane kontaktowe do nas). W trybie tym możemy na bieżąco śledzić położenie urządzenia, a płatności za pomocą zgubionego sprzętu stają się niemożliwe.
  5. Jeśli na iPhonie przechowywałeś jakieś bardzo ważne dane, możesz zdecydować się na jego wymazanie. Spowoduje to jego zresetowanie i usunięcie wszystkich zgromadzonym na nim danych. Ważne jest jednak to, że po wymazaniu urządzenia, nie będziesz mógł go już śledzić. Zanim to zrobisz zastanów się więc kilkukrotnie.
  6. Nie próbuj odzyskiwać telefonu samemu. Zgłoś zaginięcie na policję, podając numer seryjny smartfona. Korzystając z usług Apple'a, być może wspólnymi siłami odzyskacie zgubę.

Skradziony lub zgubiony smartfon z Androidem — co zrobić?

W przypadku smartfonów opartych na systemie Google'a sprawa wygląda bardzo podobnie. W tym przypadku będziemy potrzebowali aplikacji o nazwie "Menadżer urządzeń Android" lub komputera z przeglądarką internetową.

  1. Zaloguj się do aplikacji lub na stronie i wybierz zagubionego smartfona z listy swoich urządzeń. Zobaczysz mapę z jego obecną lokalizacją. Warunkiem jest jednak włączony moduł GPS — zarówno w poszukiwanym smartfonie, jak i tym, którego do szukania używamy. Zgubiony sprzęt musi też być połączony z siecią poprzez WiFi lub 3G.
  2. Tak samo jak w przypadku Apple'a, tak i tutaj możemy odtworzyć głośny, 5-minutowy dźwięk.
  3. Jeśli nic nie usłyszysz, masz dwie opcje. Możesz m.in. zablokować dane urządzenie i wyświetlić na nim wiadomość dla znalazcy.
  4. Jeśli szanse na odzyskanie są bliskie zeru, możesz — tak jak w przypadku iOS-u — wymazać całą zawartość smartfona.

Co zrobić jeśli aplikacja nie była aktywna lub zgubiony smartfon nie jest połączony z siecią?

Przede wszystkim należy zmienić hasło do konta Apple lub Google. Dzięki temu, złodziej nie będzie miał dostępu do konta iCloud na skradzionym iPhonie i usług Google na Androidzie.

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

Warto też pozmieniać hasła do wszystkich skrzynek pocztowych i portali społecznościowych. Nie zapomnij również zgłosić kradzieży na policję oraz operatorowi. Zablokuje on możliwość wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów ze zgubionego sprzętu.

Jeśli miałeś włączoną synchronizację zdjęć z chmurą (np. Zdjęcia Google, Dropbox lub iCloud), przejrzyj ostatnio wrzucone fotki i — jeśli znajdziesz jakieś zrobione nie przez ciebie — udostępnij je policji. Być może na jakimś zdjęciu uda się zlokalizować miejsce lub osobę, która pomoże namierzyć złodzieja lub znalazcę.

Niezależnie od wszystkiego, po kradzieży urządzenia warto działać szybko. Wtedy zwiększy się szansa na jego odnalezienie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Jak wyłączyć pocztę głosową w Orange, Plusie, Play i T-Mobile? Kiano Core 9,7 Quad - dane techniczne [Specyfikacja] Przepis na mobilną fotoedycję: artystyczny portret Jakie słuchawki do telefonu wybrać? Podpowiadamy HTC Desire C - dane techniczne [Specyfikacja] SHIRU Samurai 7 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Young II - dane techniczne [Specyfikacja] Tracer GIO IPS Dual Core - dane techniczne [Specyfikacja] LG Swift L3 - dane techniczne [Specyfikacja] Jak poradzić sobie z masą nagrań 4K zrobionych smartfonem? Oto lekarstwo na problemy z pamięcią Manta PowerTab Basic (MID701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 9.7" IPS (MID9701) - dane techniczne [Specyfikacja]

Popularne w tym tygodniu:

Etui na telefon Samsung - które wybrać? Podpowiadamy Apple iCloud - jak się zalogować? Wyjaśniamy w prostych krokach