Apple wkrótce uruchomi indyjskie fabryki iPhone’ów

Tim Cook celuje w rynki dynamicznie rozwijające się. Przyrost sprzedaży w Chinach powoli zaczyna zwalniać, więc na celowniku giganta znalazły się Indie.

Jakiś czas temu pisałem o tym, że Apple poważnie interesuje się rynkiem indyjskim. Zyskanie na nim większych udziałów nie jest jednak takie proste. Bardzo mało mieszkańców Indii decyduje się bowiem na urządzenia z wyższej półki cenowej. Ponad 70 proc. osób zadowala się tam smartfonem kosztującym poniżej 600 złotych. Apple, mimo wszystko, chciałby dostarczać do Indii większą liczbę iPhone’ów.

W jaki sposób Cook tego dokona? Po pierwsze, oficjalna sieć dystrybucji. Koncern planuje otwarcie pierwszego indyjskiego salonu Apple Store. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste. Prawo indyjskie mówi, że minimum 30 proc. sprzedawanych na ojczystym rynku smartfonów, powinno być wyprodukowane w Indiach. Gigant z Cupertino oczywiście nie spełniałby tego wymogu.

Rozwiązanie problemu jest jedno - utworzyć sieć produkcyjną w Indiach. Plotki o niej pojawiają się już od dawna, ale teraz znamy już więcej szczegółów. W ciągu kilku miesięcy ma powstać fabryka iPhone’ów. Będzie się ona mieściła w południowych Indiach, w technologicznym zagłębiu Bengaluru. Za produkcję będzie odpowiadał partner Apple’a odpowiedzialny za fabryki na Tajwanie — Wistron Corp.

iPhone SE

The Economic Times podaje, że ma być w niej produkowany wyłącznie najtańszy model z oferty Apple, czyli iPhone SE. Dotychczasowe plotki głosiły, że na start firma złoży 300–400 tysięcy urządzeń, czemu jednak przeczą źródła Reutersa. Według niego, wartości te są raczej zawyżone i inicjalna produkcja będzie znacznie niższa.

I w sumie nic dziwnego, biorąc pod uwagę cenę najtańszego iPhone’a. Równowartość ponad 2000 złotych może okazać się w Indiach ceną zaporową. Chyba że koszty produkcji uda się obniżyć do tego stopnia, że i cena detaliczna ulegnie obniżeniu. Już wcześniej w Indiach pojawiały się okrojone iPhone'y z 8 GB pamięci.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Źródło: Reuters

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pirate’s Treasure – dopakowany i przeceniony Szybki start z iPhonem cz. 2: Przenoszenie multimediów z iPhone'a do komputera Zamień swojego iPhone’a w gitarę! [wideo] Panic(zna) wyprzedaż - 50% Czy warto JailBreak'ować iPhone'a? iPhone 4S, Siri oraz iCloud [wideo] Epic Citadel dla iPhona i iPada. Opad szczęki Obama po raz kolejny podpisał się na iPadzie [wideo] iPad zastąpił paszport! Podsumowanie edukacyjnej konferencji Apple’a [wideo] EA zapowiedziało MMA oraz Sims 3: Ambitions na iPhone’a TOP 10 telefonów 2011 roku [by Mateusz]