Google prezentuje RAISR - rewolucyjną technologię polepszającą jakość zdjęć

Technologia idzie naprzód, a stare fotografie mają w naszych oczach coraz gorszą jakość. Google znalazł sposób, aby dać drugie życie fotkom wykonanym w niższej rozdzielczości. Oparty jest on na uczeniu maszynowym.

Jest już na rynku wiele rozwiązań pozwalających na polepszenie jakości, a przede wszystkim, zwiększenie rozdzielczości zdjęcia poprzez interpolację brakujących pikseli. W bardzo dużym uproszczeniu działa to tak, że algorytmy sprawdzają dwa sąsiadujące piksele i dokładają między nie dodatkowy, zazwyczaj o barwie pośredniej.

Rezultaty jakie można dzięki tej technologii uzyskać pozytywnie zaskakują pod względem jakości. Niestety, gorzej sprawa wygląda z szybkością działania. Analiza każdego piksela z osobna wymaga sporej mocy obliczeniowej od urządzenia i dużej dawki cierpliwości od użytkownika.

Czym wyróżnia się RAISR?

RAISR to skrót od Rapid and Accurate Image Super-Resolution. Rozwiązanie Google’a charakteryzuje się podobną lub nawet lepszą dokładnością działania, przy dużo wyższej szybkości interpolacji. Mowa tu o 10 — 100 krotnym wzroście tempa działania algorytmów. Jak to możliwe?

Szybkość RAISR to zasługa uczenia maszynowego. Algorytmy programu są coraz lepsze, gdyż można je cały czas trenować. Polega to na tym, że do programu wrzuca się dwa identyczne zdjęcia, różniące się rozdzielczością — jedno bardzo niskiej jakości, a drugie bardzo szczegółowe. RAISR uczy się wtedy jakie piksele powinien wyrenderować, aby gorsze zdjęcie wyglądało jak lepsze. Program tworzy w pewnym sensie gotowe filtry, które będzie mógł zastosować przy kolejnych podobnych obrazach.

RAISR w codziennym życiu

Na pierwszy rzut oka wydaje się to ciekawą nowinką technologiczną, ale niczym poza tym. No bo w jaki sposób mielibyśmy to wykorzystywać na co dzień?

Pierwsza myśl? Nadanie starym, rodzinnym fotografiom drugiego życia. Każdy z nas ma na starym dysku zdjęcia wykonane “kalkulatorem”. Program oparty na technologii RAISR, mógłby prawie natychmiastowo polepszyć jakość wszystkich z nich, ożywiając stare wspomnienia.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Jest jednak coś jeszcze. Algorytmy Google’a działają podobno tak szybko, że podwyższanie rozdzielczości zdjęć może zachodzić w czasie rzeczywistym. To otwiera przed deweloperami ocean możliwości.

Jeśli Google zintegrowałby tę technologię ze swoimi usługami (np. Zdjęcia Google) lub po prostu z systemem Android, możliwe byłoby robienie zdjęć w niższej jakości (oszczędzanie pamięci) i w razie potrzeby wyświetlanie ich w wyższej jakości. Algorytmy RAISR mogłyby na przykład wkraczać do akcji dopiero wtedy, gdy szczypniemy zdjęcie, aby je przybliżyć.

Moim zdaniem jest to całkiem fajny trop!

Źródło: Google

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Android Pay na dniach w Polsce. Apple Pay i Samsung Pay nieco później Xiaomi Mi MIX to dopiero początek. Bezramkowy smartfon Meizu będzie jeszcze lepszy? Wi-Fi Calling - co to jest? Co warto wiedzieć? Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G Kirin 960 oficjalnie. Flagowy układ Huaweia wreszcie z mocnym GPU! MediaTek Helio P15 to odgrzewany kotlet Tajwańczyków Selfie to coraz popularniejsze... zabezpieczenie biometryczne Oto niezwykłe pomysły, dzięki którym ZTE może wyróżnić się na rynku Exynos 7270 oficjalnie. Nowy układ Samsunga, którego nie znajdziesz w smartfonach Xiaomi Mi 5c w drodze. Będzie mieć dodatkowy ekran E Ink? Galaxy S8 także ze Snapdragonem 830. Co wiadomo o nowym układzie? Samsung kupuje sztuczną inteligencję Viv. Świetny ruch Koreańczyków! Nawet tańsze smartfony będą w przyszłym roku radzić sobie z wirtualną rzeczywistością Clear Sight, czyli pomysł Qualcomma na wykorzystanie podwójnych aparatów Mam nadzieję, że skanery tęczówki nie wyprą całkowicie czytników linii papilarnych Pierwsze smartfony z dwukrotnie wydajniejszymi bateriami już w przyszłym roku? Smartfony bez ramek wokół ekranu coraz bliżej. Japan Display szykuje już odpowiednią technologię Technologia Qeexo TouchTools wnosi Multi-Touch na zupełnie nowy poziom LG szykuje smartfona z ultrapanoramicznym ekranem? To nie byłoby takie głupie Czym jest chmura internetowa i jak działa? Ładowarki bezprzewodowe – jak działają i co warto o nich wiedzieć? Jak udostępnić Internet z telefonu? NFC w telefonie – czym jest i do czego służy? Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy?

Popularne w tym tygodniu:

Project Linda - Razer prezentuje urządzenie, które zmieni telefon w laptopa dla graczy. Jeśli powstanie... To rozwiązanie Qualcomma będzie rewolucją na rynku naprawdę bezprzewodowych słuchawek