Sprayscape - nowa fotograficzna aplikacja Google'a, z której nie będziesz chciał korzystać

Google właśnie zaprezentował nową eksperymentalną aplikację o nazwie Sprayscape. Służy ona do tworzenia nietypowych panoram, które potem można oglądać na smartfonie lub przy pomocy googli VR.

Google Sprayscape jest jak na razie dostępne tylko i wyłącznie na urządzeniach z systemem Android. Wersja na iOS jest już jednak tworzona. Po co? Nie mam pojęcia. Aplikacja jest moim zdaniem denna i do niczego niepotrzebna.

Twór wyszukiwarkowego giganta tworzy zlepek zdjęć, umieszcza je na sferze i łączy w coś co moglibyśmy nazwać panoramą 360. Program wykorzystuje do tego żyroskop oraz procesor graficzny smartfona na którym działa. Utworzonymi przy pomocy apki efektami można się oczywiście podzielić ze znajomymi na różnych portalach społecznościowych. Obawiam się jednak, że mało kto będzie chciał się nimi chwalić.

Po włączeniu aplikacji widzimy czarną siatkę będącą wnętrzem sfery. Możemy się po niej rozglądać, a gdy dotkniemy ekranu, zapiszemy na sferze wycinek rzeczywistości w postaci owalnego (zazwyczaj niezbyt ostrego) zdjęcia.

Możemy także przytrzymać palec i w tym samym czasie się rozglądać. Wtedy będziemy “malowali zdjęciem”. Jeśli nie potraficie sobie tego wyobrazić, polecam obejrzeć wideo przygotowane przez Google’a, które zamieszczam poniżej. Redaktorzy CNET zauważyli jednak, że w tym trybie, rzadko kiedy uda nam się zarejestrować ostry obraz.

O co chodzi?

Sferyczny zlepek zdjęć najlepiej wpisywałby się w surrealistyczny lub dadaistyczny nurt w sztuce. Problem w tym, że Google wcale nie chciał, żeby jego apka była traktowana w taki sposób. Glenn Cochon z Google Creative Lab opisał Sprayscape następująco.

Jesteśmy zainteresowani odkrywaniem nowych sposobów na to, aby każdy użytkownik smartfona mógł zostać twórcą treści VR. Pozbywając się presji wykonania idealnego ujęcia, mamy nadzieję, że ludzie będą się świetnie bawić i spędzą kreatywnie czas.

Glenn Cochen

Jakoś to do mnie nie przemawia… No ale w końcu to apka eksperymentalna. Możemy więc ten wybryk Google’owi podarować.

Inną aplikacją Google'a służącą do tworzenia bardziej konwencjonalnych zdjęć 360 jest Aparat Cardboard.

Zobacz również: Korzenie Bejeweled i Candy Crush Saga

Źródło: CNET, Phonearena

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker 2 #6: Dark Echo, Spontap i inne Appshaker 2 #5: MenuSnap, Circle Affinity i inne Appshaker 2 #4: Hyperburner, Lumio Cam i inne GIPHY CAM, czyli jak stworzyć zabawnego GIF-a na smartfonie Prisma przerabia również wideo. Kolejne będą GIF-y! Zobacz trzeci odcinek nowego Appshakera: Steppy Pants, Conscient i inne Facebook Messenger Lite - czegoś takiego po ostatnich zmianach mi brakowało Namiastkę 3D Touch na Androidzie możesz mieć już teraz. Wystarczy jedna aplikacja Drugi odcinek Appshakera już jest! Google Allo? Dziękuję, zostaję przy Messengerze Appshaker powraca! Zobacz pierwszy odcinek nowej serii Twórcy WhatsAppa chyba jeszcze nie wiedzą, że Windows Phone już nie żyje SwiftKey to pierwsza klawiatura ekranowa oparta na sztucznych sieciach neuronowych. Jak działa? Boom na Pokemon GO dobiega końca, ale twórcy nie mają powodów do obawy Ostatnie zmiany w Pokemon GO to wylewanie dziecka razem z kąpielą Interfejs nadchodzących smartfonów Google'a możesz mieć już dziś Lifestage to nowa społecznościówka Facebooka, w której nie jestem mile widziany Masz gogle Samsung Gear VR? Tę aplikację musisz poznać 81 pobrań na sekundę i 10 milionów dolarów dziennie, czyli Pokemon GO w liczbach Zaczyna się. Granie w Pokemon GO oficjalnie zakazane w Iranie. Powód? BlackBerry Hub+, czyli nie musisz mieć już smartfona BlackBerry, by korzystać z najważniejszych usług firmy Microsoft Pix to aplikacja, dzięki której iPhone powinien robić lepsze zdjęcia. No właśnie, powinien... Nowa Opera Mini na Androida daje ci powód, by korzystać z niej jeszcze częściej Efekt szału na Pokémon GO? Sprzedaż powerbanków w Polsce poszybowała w górę

Popularne w tym tygodniu:

Google znajdzie twojego sobowtóra w muzealnych zbiorach. Jak skorzystać z nowej funkcji w Polsce? Opera uśmierca i zaniedbuje swoje mobilne aplikacje. Coraz trudniej tej firmie zaufać [Aktualizacja] World of Warships Blitz: fani Androida i iPhone'ów będą mogli wyrównać rachunki Rozmycie tła, Portrait Lightning, Kreator 3D, Bothie i inne. Funkcje flagowców w każdym smartfonie