Efekt obniżenia stawek roamingowych? Kosmiczne koszty rozmów zagranicznych

Unijne ustawy nałożyły na operatorów spore ograniczenia dotyczące maksymalnych kosztów rozmów w roamingu. Problem w tym, że nie dotyczą one połączeń międzynarodowych wykonywanych z naszego kraju.

Kiedyś było prosto. Wszystko, co “międzynarodowe” było horrendalnie drogie. Teraz jest już trochę inaczej. Stawki zaczynają być odgórnie regulowane przez Unię Europejską. Od 30 kwietnia minuta połączenia nie może być droższa od minuty rozmowy krajowej o więcej niż 5 eurocentów. Podobną kwotę przyjdzie nam zapłacić za każdy megabajt danych. Międzynarodowy SMS może być z kolei droższy od krajowego o maksymalnie 2 eurocenty.

Brzmi to całkiem fajnie. Jeszcze piękniej wygląda przyszłość. Już za niespełna rok (od 15 czerwca 2017 roku) opłaty za roaming zostaną zniesione całkowicie. Dzwonić z zagranicy będziemy więc mogli dokładnie tak jakby to były rozmowy krajowe.

Użytkownicy na tym zyskują. Ktoś więc musi tracić. Mowa tu oczywiście o operatorach, którzy pobierają teraz znacznie mniejsze opłaty roamingowe. Muszą więc oni w jakiś sposób odbić sobie te “straty”. Postanowili oni zrobić to, podwyższając stawki za rozmowy zagraniczne wychodzące z Polski (nie jest to roaming!), których ustawy unijne nie dotyczą.

Podniesienie stawek to zbyt słabe określenie. Są one teraz kosmiczne!

Równocześnie operatorzy nie podają ich na swoich stronach. Znaleźć je można dopiero w klikudziesięcio-stronicowych regulaminach (których nikt nigdy nie czyta). Powołując się na dane Gazety Prawnej, minuta rozmowy zagranicznej wykonanej z Polski kosztuje w Orange aż 2,30 zł, a w Play minimum 1,85 zł (zależy od kraju i umowy).

Operatorzy doskonale wiedzą, że większość użytkowników jest nieświadoma czym jest roaming i czego tak naprawdę dotyczą ustawy unijne. Kiedyś wykorzystywali oni niewiedzę klientów na inne sposoby — na przykład pobierając ogromne opłaty za internet mobilny po wykorzystaniu pakietu danych. Teraz robią to na inne sposoby.

Napiszmy więc jasno

Koszty zagranicznych połączeń wykonywanych z Polski są ogromne. Minuta połączenia to około 2 zł. Ustawy unijne obejmują tylko połączenia międzynarodowe wykonywane spoza granic naszego kraju.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Źródło: Gazeta Prawna

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telekomunikacja:

Zniesienie opłat za roaming w Unii Europejskiej rozegrano wzorowo. Nie rozumiem krytyki Obowiązkowa rejestracja kart SIM w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć Poważna awaria w Orange. Aktualizacja: jest rekompensata dla klientów Ponad 100 000 straconych klientów w 3 miesiące. Takie rzeczy tylko w T-Mobile Przetestuj HTC Vive w salonie T-Mobile i kup smartfona tajwańskiej firmy w promocji Nowa Formuła Unlimited na Kartę za 25 zł. Play odpowiada na ruch Orange T-Mobile na fajną promocję dla przenoszących numer, ale Play wprowadził jeszcze lepszą opcję Buckshee, czyli darmowy internet w Orange i Plusie Zaczęła się era post-mobile [wideo] Pakiet 1 TB (!) w T-Mobile. Ot tak, do wykorzystania za darmo Rejestracja do lekarza w Orange