Wyniki Apple’a coraz gorsze. Sprzedaż iPhone'ów i przychody wciąż spadają

Apple właśnie opublikował wyniki finansowe dotyczące trzeciego kwartału fiskalnego 2016 (czyli drugiego kwartału kalendarzowego). Względem roku ubiegłego, nie wyglądają one najlepiej. Na początku roku 2016 gigant z Cupertino zaliczył pierwszy od 13 lat spadek. Jak się okazuje - nie ostatni.

Apple rósł z kwartału na kwartał od 2003 do 2016 roku. W pierwszym kwartale bieżącego roku wyniki po raz pierwszy okazały się niekorzystne. Trzeci kwartał również nie był dla firmy zbyt pomyślny. Wyniki i tak nie są jednak najgorsze, gdyż analitycy przewidywali jeszcze większy spadek. A tu niespodzianka — Apple spadł, ale w mniejszym stopniu niż zakładano.

Przede wszystkim, spadła sprzedaż iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac. Największy wpływ na wyniki finansowe ma oczywiście to pierwsze urządzenie, i to właśnie ono spadło najbardziej.

Spadki sprzedaży względem III kwartału 2015 roku:

  • iPhone — 15 proc. (z 47,5 mln do 40,4 mln)
  • iPad — 9 proc. (z 10,9 mln do 9,95 mln)
  • Mac — 11 proc. (z 4,8 mln do 4,25 mln)

Jakby tego było mało, spadła średnia cena sprzedaży smartfonów Apple’a, a co wpływ miał oczywiście wpływ tańszy tańszy iPhone SE. Niestety mimo pojawienia się w ofercie zupełnie nowego modelu, Apple i tak sprzedał mniej iPhone'ów niż rok wcześniej.

Wzrosły za to średnie ceny sprzedawanych iPadów. Mimo że rozeszło się o 9 proc. mniej sztuk, zarobki na tabletach podskoczyły o 7 proc. Wszystko to oczywiście dzięki premierze dwóch modeli iPada Pro, których ceny są znacznie wyższe niż pozostałych urządzeń z tej kategorii.

Przychody ze sprzedaży względem III kwartału 2015 roku (w dolarach):

  • iPhone — 23,05 mld (spadek o 23 proc.)
  • iPad — 4,88 mld (wzrost o 7 proc.)
  • Mac — 5,24 mld (spadek o 13 proc.)

Na koniec warto wspomnieć o usługach. O ile sprzedaż wszystkich urządzeń maleje, o tyle usługi Apple’a (takie jak App Store, Apple Music czy iCloud) generują coraz większe przychody. Względem ubiegłego roku, przychód z nich wzrósł aż o 19 proc. do 5,98 mld dolarów.

Mimo całościowych przychodów o 15 proc. niższych niż rok temu (spadek z 49,6 mld do 42,4 mld dolarów), akcje Apple właśnie podskoczyły w górę o około 5 proc. Inwestorzy przewidywali jeszcze większe spadki, więc koniec końców wyniki za III kwartał okazały się dla nich pozytywnym zaskoczeniem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Windows 7 - "it's too late, I've got a Mac" remix [video] Sprzedaż telefonów w Europie: Samsung wyprzedza Nokię Proste e-pity na Mac OS X Reklama iPada 2: Teraz [wideo] Patent na podwójne podświetlenie ekranu iPhone Podwyżki cen produktów Apple - w tym nowych MacBooków iLingual – nowe spojrzenie na translator! [wideo] Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Premiera iTunes 11 przełożona Apple chce cię śledzić, by zadbać o twoją baterię. I ma na to patent Apple zaprezentuje iPhone OS 4.0 już 8 kwietnia! John Carmack: iPhone mocniejszy od NS i PSP (wziętych razem!)