Chcesz zostać dawcą organów? iOS 10 ci to ułatwi

Według organizacji Donate Life America, jeden człowiek po śmierci może uratować życie nawet ośmiu osobom. Musi on jednak spełniać jeden warunek - być zarejestrowanym dawcą. Do tej pory było to trochę problematyczne, jednak Apple postanowił temu zaradzić.

picserver

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w kolejce do ratującego życie przeszczepu czeka obecnie około 120 tysięcy osób. Dawców natomiast przybywa powoli. Amerykańskie urzędy rejestrują średnio 1 osobę na 10 minut. Rezultat tego jest taki, że średnio 1 osoba na godzinę umiera z powodu braku dawców, a co za tym idzie, odpowiednich organów do przeszczepu.

Apple uważa, że po części jest to spowodowane małą świadomością społeczną oraz skomplikowanym i czasochłonnym procesem rejestracji dawców. Do tej pory osoba pretendująca do zostania dawcą musiała osobiście udać się w określone miejsce, by podpisać dokumenty. “Ratunkiem” ma się okazać nowa odsłona mobilnego systemu Apple’a — iOS 10.

Wraz z iOS 8 zadebiutowała w ekosystemie Apple’a aplikacja “Zdrowie”. Agreguje ona wszystkie dane z różnych zewnętrznych aplikacji sportowo-zdrowotnych oraz wyświetla wszystko w jednym miejscu. Jedną z jej funkcji jest również utworzenie tzw. karty medycznej.

Możemy zawrzeć w niej takie informacje jak grupa krwi, przewlekłe choroby, zażywane leki czy alarmowy kontakt do bliskiej osoby. Co istotne, karta medyczna jest dostępna na zablokowanym ekranie iPhone’a. To z kolei oznacza, że w razie wypadku, ratownik lub lekarz może bez odblokowywania smartfona od razu zobaczyć podstawowe informacje o nas i podjąć odpowiednie działania.

W karcie medycznej możemy również określić swój status dawcy organów. Problem jednak w tym, że samo wybranie opcji “tak” nic nie znaczy. Trzeba i tak być zarejestrowanym dawcą, a nowa wersja iOS-u ma ułatwić sam proces rejestracji.

Według Apple’a, rejestracji będziemy mogli (a właściwie Amerykanie będą mogli) dokonać z poziomu aplikacji — kilkoma kliknięciami. Wtedy “tak” lub “nie” będzie już miało większe znaczenie.

Według jabłkowego giganta, takie ułatwienie ma spowodować gwałtowny przyrost dawców narządów i tkanek. Gigant z Cupertino chce również ludzi w tym zakresie edukować. Jak? Tego jeszcze nie wiadomo. Zobaczymy w iOS 10. Zdziwiłbym się, gdyby to inna firma wprowadziła taką możliwość przed Apple’em. Producent ten cały czas kreuje i pokazuje użytkownikom, że ma jasno sprecyzowane cele i określoną misję do wykonania. To jeden z jej elementów.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Źródło: Apple

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Podświetlone logo Apple’a na iPhonie [wideo] Apple: "Chcesz iPhone'a 7 w kolorze onyksu? Lepiej od razu kup etui" Tablet: OLED-u nie będzie iPhone 5 iDSLR z aparatem 21 Mpix. Kupilibyście go? [wideo] Galaxy on Fire 2 – test Kieszonkowy projektor dla iPhone’a lub iPoda! Co dalej z ograniczeniami odblokowywania iPhone'a w OS X? Znamy zawartość pudełka nowego iPoda shuffle iPhone 4 pojawi się w kolejnych 17 krajach - co z Polską? Producent gier na Iphone’a chce ratować wieloryby! Case Mate Creatures – etui z charakterem Nowy iPhone z "wieloma nowymi funkcjami" i bez fizycznej klawiatury