Chcesz zostać dawcą organów? iOS 10 ci to ułatwi

Według organizacji Donate Life America, jeden człowiek po śmierci może uratować życie nawet ośmiu osobom. Musi on jednak spełniać jeden warunek - być zarejestrowanym dawcą. Do tej pory było to trochę problematyczne, jednak Apple postanowił temu zaradzić.

picserver

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w kolejce do ratującego życie przeszczepu czeka obecnie około 120 tysięcy osób. Dawców natomiast przybywa powoli. Amerykańskie urzędy rejestrują średnio 1 osobę na 10 minut. Rezultat tego jest taki, że średnio 1 osoba na godzinę umiera z powodu braku dawców, a co za tym idzie, odpowiednich organów do przeszczepu.

Apple uważa, że po części jest to spowodowane małą świadomością społeczną oraz skomplikowanym i czasochłonnym procesem rejestracji dawców. Do tej pory osoba pretendująca do zostania dawcą musiała osobiście udać się w określone miejsce, by podpisać dokumenty. “Ratunkiem” ma się okazać nowa odsłona mobilnego systemu Apple’a — iOS 10.

Wraz z iOS 8 zadebiutowała w ekosystemie Apple’a aplikacja “Zdrowie”. Agreguje ona wszystkie dane z różnych zewnętrznych aplikacji sportowo-zdrowotnych oraz wyświetla wszystko w jednym miejscu. Jedną z jej funkcji jest również utworzenie tzw. karty medycznej.

Możemy zawrzeć w niej takie informacje jak grupa krwi, przewlekłe choroby, zażywane leki czy alarmowy kontakt do bliskiej osoby. Co istotne, karta medyczna jest dostępna na zablokowanym ekranie iPhone’a. To z kolei oznacza, że w razie wypadku, ratownik lub lekarz może bez odblokowywania smartfona od razu zobaczyć podstawowe informacje o nas i podjąć odpowiednie działania.

W karcie medycznej możemy również określić swój status dawcy organów. Problem jednak w tym, że samo wybranie opcji “tak” nic nie znaczy. Trzeba i tak być zarejestrowanym dawcą, a nowa wersja iOS-u ma ułatwić sam proces rejestracji.

Według Apple’a, rejestracji będziemy mogli (a właściwie Amerykanie będą mogli) dokonać z poziomu aplikacji — kilkoma kliknięciami. Wtedy “tak” lub “nie” będzie już miało większe znaczenie.

Według jabłkowego giganta, takie ułatwienie ma spowodować gwałtowny przyrost dawców narządów i tkanek. Gigant z Cupertino chce również ludzi w tym zakresie edukować. Jak? Tego jeszcze nie wiadomo. Zobaczymy w iOS 10. Zdziwiłbym się, gdyby to inna firma wprowadziła taką możliwość przed Apple’em. Producent ten cały czas kreuje i pokazuje użytkownikom, że ma jasno sprecyzowane cele i określoną misję do wykonania. To jeden z jej elementów.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Źródło: Apple

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Ten mężczyzna przypomniał sobie, że Apple wisi mu 10 miliardów dolarów, bo... wymyślił iPhone'a 24 lata temu Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Tylko Apple potrafi sprawić, żeby świat ekscytował się nowym kolorem telefonu Tegoroczny iPhone nie będzie się nazywał iPhone 7? Apple Watch 2 z kamerką, ulepszonym pokrętłem i nowymi przyciskami? Dlaczego nie ma (jeszcze) iMessage na Androida? iOS 10 pozwala usunąć preinstalowane aplikacje! Apple to chyba jedyna firma, która gra z klientami w otwarte karty iOS 10 oficjalnie. Co nowego i które urządzenia otrzymają aktualizację? Motion Stills, czyli Google poprawia to, czego Apple nie dopracował iPhone 7s bez przycisku i głośnika na przednim panelu? iPhone z zakrzywionym ekranem podbije rynek? iPhone 7 oraz iPhone Pro - tak będą wyglądać? To już niemal pewne iPhone będzie produkowany w Indiach. To dla Apple'a ważny rynek iPhone 7 na zdjęciu. Wynikają z niego 4 rzeczy iPhone 7 cieszy się większym zainteresowaniem niż iPhone 6s przed premierą Słuchawki dołączane do iPhone’a 7 będą równocześnie przewodowe i bezprzewodowe? Apple zamówił u Samsunga 100 milionów 5,5-calowych ekranów AMOLED Masz iPhone’a 6s i dbasz o swoje bezpieczeństwo? Lepiej wyłącz 3D Touch i Siri iPhone 7 będzie znacznie cieńszy mając przy tym pojemniejszą baterię? iPhone SE vs iPhone 6s - który jest wytrzymalszy? iPhone SE zaliczył wyjątkowo słaby pierwszy weekend sprzedaży? Apple manipuluje umysłami klientów odwracając kolejność przekazu Liam - wszystko o nowym robocie Apple'a

Popularne w tym tygodniu:

Wada fabryczna iPhone'a 6s i 6s Plus. Apple uruchamia akcję naprawczą