Jak płacić telefonem?

Płacenie za pomocą smartfona nie należy do zbyt skomplikowanych czynności. Płatności zbliżeniowe stały się bardziej uniwersalne, a na rynku nie brakuje alternatyw takich jak BLIK. Jak z tego wszystkiego korzystać?

Samsung

  1. Jak płacić smartfonem zbliżeniowo?
  2. Jakie smartfony są kompatybilne?
  3. Które banki obsługują płatności smartfonem?
  4. Co to jest BLIK?
  5. Jak korzystać z BLIK?

HCE

Jeszcze jakiś czas temu płatności zbliżeniowe smartfonem były dosyć problematyczne. Trzeba było mieć specjalną kartę SIM oraz być związanym z odpowiednim operatorem i właściwym bankiem. Dzisiaj te ograniczenia zanikają. Wszystko to za sprawą standardu HCE (Host Card Emulation). W przypadku tej technologii, dane karty bankowej są przechowywane nie na karcie SIM, a w chmurze obliczeniowej.

Tymi smartfonami zapłacisz zbliżeniowo

Warunki nie są wygórowane. Twój smartfon musi spełniać tylko dwa — być oparty na platformie Android w wersji 4.4 lub wyższej oraz mieć antenę NFC. Wyjątkiem jest bank Pekao w którym można płacić również smartfonami z systemem Windows Phone 10.

Płatność smartfonem w praktyce

Proces samej płatności jest banalnie prosty. Wystarczy, że zbliżysz odblokowanego smartfona do terminalna zbliżeniowego i… poszło. Płatność zakończona. Mowa tu oczywiście o mniejszych kwotach. Przy płatnościach powyżej 50 zł cały proces trzeba zatwierdzić wpisując PIN — w przypadku banków Pekao, Getin, BZ WBK oraz Euro Bank kod wpisujemy na terminalu. W przypadku PKO BP — na smartfonie.

Ja zacząć?

Część banków płatności smartfonem ma zintegrowane ze swoją aplikacją mobilną. W przypadku Pekao należy zainstalować dodatkową aplikację - PeoPay. Wtedy wystarczy już tylko pobrać dane karty i można zacząć płacić.

Masz masz smartfona bez NFC lub iPhone'a?

Możesz skorzystać z polskiego systemu płatności BLIK. Technologia ta umożliwia płacenie telefonem, dokonywanie wypłat z bankomatu oraz wystawianie “czeków”. Smartfon obsługujący BLIK nie musi mieć modułu NFC - działa to na zupełnie innej zasadzie.

Gdzie zapłacimy poprzez BLIK?

Naprawdę w wielu miejscach. Dane z sierpnia 2015 wskazują na ponad 100 tysięcy kompatybilnych terminali. Teraz jest prawdopodobnie o kilkadziesiąt tysięcy więcej. Co równie ważne, BLIK jest obsługiwany przez prawie wszystkie polskie banki — jest więc pod tym względem jeszcze bardziej uniwersalny niż płatności NFC (HCE).

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

Jak zapłacić poprzez BLIK?

  • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIK-iem.
  • W aplikacji swojego banku wybierz płatność BLIK.
  • Wyświetlony 6-cyfrowy kod wprowadź na terminalu płatności lub podaj sprzedawcy.
  • Na smartfonie wyświetla się podsumowanie transakcji, kwota do zapłacenia i prośba o potwierdzenie PIN-em. Po jego wpisaniu, transakcja zostaje zrealizowana.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu za pomocą smartfona?

Metoda jest bardzo podobna do płatności BLIK. Tym razem wybieramy jednak opcję “Wypłata BLIK”, a 6-cyfrowy kod wpisujemy nie na terminalu, a w bankomacie.

Choć płatności HCE są znacznie wygodniejsze, warto dodać, że banki oraz partnerzy często oferują osobom korzystającym z BLIK-a różnego rodzaju promocje. Za skorzystanie z tej formy płatności można liczyć np. na zwrot części pieniędzy, bilety do kina czy inne bonusy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Sekrety mobilnej fotografii: zdjęcia makro Jak zrobić idealne selfie? Jaki smartfon na komunię Smartfon się zawiesił. Jak go zresetować? Jak zmienić aplikacje domyślne w Androidzie? Jak przenieść dane aplikacji i save'y z gier na nowy telefon z Androidem Jak ustawić własną piosenkę jako dzwonek w iPhone Jakiego smartfona kupić? Wybieramy najlepsze smartfony z różnych półek cenowych Moto X Style i Moto X Play - czym się różnią? Prezent z Polski czy z zagranicy - gdzie kupować? Moto X Play - za i przeciw Zdjęcia #poswojemu - jak fotografować mobilnie? Jak bezpiecznie przechowywać swoje seks nagrania Apple iPhone 5S - dane techniczne [Specyfikacja] Apple iPhone 5C - dane techniczne [Specyfikacja] Sony Xperia Z1 - dane techniczne [Specyfikacja] Tydzień w krzywym zwierciadle: LG G2 - zrób to sam Manta DUO POWER 8” HD (MID801) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab 10” HD (MID1001) - dane techniczne [specyfikacja] Manta PowerTab (MID08S) - dane techniczne [specyfikacja] Manta Duo Power 9.7" IPS (MID9701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta DUO POWER 10” (MID1003) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta PowerTab Basic (MID701) - dane techniczne [Specyfikacja] Manta Duo Power 9.7″ HD (MID9702) - dane techniczne [Specyfikacja]