HTC 10 - pierwsze wrażenia [wideo]

Wczoraj HTC zaprezentowało swojego najnowszego flagowca. Dziesiątka wprowadza całkiem sporo zmian. Z tym większą przyjemnością zapraszam was na pierwsze wrażenia z jej użytkowania.

Smartfon wygląda na żywo lepiej niż na renderach

Model HTC 10 bardzo łatwo odróżnić od jego poprzedników. Ma on bowiem na przednim panelu czytnik linii papilarnych. Element ten od razu rzuca się w oczy i uważam tę zmianę za bardzo udaną — nie tylko dlatego, że obecność czytnika jest lepsza niż jego brak — ale również ze względu ergonomii. HTC One M9 miał pod ekranem dużo niezagospodarowanej przestrzeni. U następcy zajmują ją przyciski funkcyjne i wspomniany czytnik. Jest więc dobrze, ale nie idealnie — przyciski mogłyby być umiejscowione trochę wyżej.

Warto również wspomnieć o przycisku wybudzającym z uśpienia, znajdującym się na boku obudowy. Ma on bardzo wyraźną fakturę i jest jednym z najlepszych… przycisków wybudzających z jakimi miałem do czynienia ;)

HTC 10 na zdjęciach

Metalowy tył obudowy nie jest wcale taki kanciasty jak mogłoby wynikać z grafik promocyjnych. Urządzenie bardzo dobrze leży w dłoni, gdyż jest odpowiednio wyprofilowane — w najgrubszym miejscu ma co prawda aż 9 mm, ale na krawędziach wartość ta spada do tylko 3 mm.

Wygląda na to, że aparat jest naprawdę świetny, ale jedna rzecz jest do poprawki

Firma HTC prezentując model M7 szczyciła się tym, że ich matryca ma mało pikseli, ale za to każdy z nich ma znacznie większy rozmiar, a więc przechwytuje więcej światła. Niestety ludzie tego nie kupili. 4 megapiksele nawet na tamte czasy okazały się wartością zbyt niską. Po również średnio udanym eksperymencie z dwoma aparatami w HTC One M8, nastąpiła premiera dziewiątki, która miała zwykły aparat o rozdzielczości 20 Mpix. HTC zrezygnowało więc ze swojego autorskiego rozwiązania, ale tylko do czasu.

Aparat HTC 10 w końcu wydaje się optymalny — ma 12 megapikseli w technologii UltraPixel 2. Mamy więc matrycę która przechwytuje więcej światła, ale równocześnie nie idzie na kompromisy pod względem rozdzielczości i szczegółowości. HTC wystawiło więc mocnego konkurenta dla Samsunga Galaxy S7 i iPhone'a 6s, które też mają 12 Mpix, ale o mniejszym rozmiarze — fotograficzne porównania tych urządzeń zapowiadają się więc nad wyraz ciekawie. Ciężko mi już teraz jednoznacznie ocenić aparat HTC 10, ale zapowiada się naprawdę dobrze. Poniżej kilka przykładowych zdjęć. Zostały one zrobione w dosyć słabych warunkach oświetleniowych, które dodatkowo były dosyć zróżnicowane (lampy na suficie, światło dzienne zza okna itp.).

Przykładowe zdjęcia zrobione HTC 10

Niestety zawodzi laserowy autofocus. Często się myli i długo szuka ostrości. Gdy dotkniemy ekranu, ustawia ją szybko. Gorzej gdy klikniemy od razu przycisk migawki. Miejmy nadzieję, że jest to kwestia oprogramowania, która zostanie naprawiona, a nie fizycznego hardware'u.

Zobacz również: HTC One M9 w naszych rękach

Ach, bym zapomniał. Przedni aparat również jest wyposażony w optyczną stabilizację obrazu. Uważam, że to bardzo dobry ruch. W praktyce sprawdza się to bardzo dobrze.

Obsesja na punkcie dźwięku? Coś w tym jest!

Tajwański producent mocno skupia się również na muzycznym aspekcie telefonu. Model 10 ma nowe głośniki BoomSound, które zmieniły trochę swoją pierwotną formę. Nie ma już dwóch głośniczków stereo, tylko jeden wysokotonowy na górze i jeden niskotonowy na dolnej krawędzi. Gdy zasłonimy jeden z nich, to okazuje się, że rzeczywiście blokujemy tylko część częstotliwości dźwięku - niewątpliwie ciekawe rozwiązanie.

Również mikrofony zostały ulepszone. Podczas nagrywania filmów rejestrują one dźwięk stereo o bardzo wysokiej rozdzielczości (certyfikat HighRes Audio). Rzeczywiście jakość audio rejestrowanego przez ten telefon jest zadziwiająca. Wnioskuję to po przesłuchaniu ścieżek nagranych w hałaśliwym otoczeniu na premierze urządzenia. Bardzo chciałbym nagrać nim jakiś koncert i sprawdzić, jak mikrofony zachowają się w takich warunkach.

Najlepszy flagowiec HTC?

Do możliwości fotograficznych i dźwiękowych dochodzi jeszcze bardzo dobry wyświetlacz Super LCD 5 o ogromnej rozdzielczości oraz świetna optymalizacja oprogramowania. Nakładka Sense jest teraz ledwo widoczna — jeszcze bardziej zbliżyła się ona do czystego Androida, co ja osobiście zaliczam na plus. Na uwagę zasługuje również bateria o całkiem sporej pojemności 3000 mAh. Producent zapewnia, że zoptymalizował on telefon tak, aby 2 dni pracy na jednym ładowaniu były osiągalne.

Jeśli HTC naprawi system ustawiania ostrości, to niewątpliwie będzie można nazwać HTC 10 godnym konkurentem Galaxy S7, iPhone'a 6s czy LG G5.

W końcu tajwański producent odrobił pracę domową!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Siri w iPhonie 4S - funkcja, która zmieni sposób korzystania z telefonu? Uczynny złodziej oddaje ofierze Samsunga "Samsung powinien uśmiercić S Pena". Przecież ta dyskusja nie ma sensu Starcie operatorów sieci komórkowych zabiegiem marketingowym? Porozmawiajmy o przewodach. A konkretnie o przyszłości bez nich Elop smartfonowym monogamistą? Nie podoba mu się różnorodność Gdzie jeszcze dotrze Google Street View? Teraz trafło do... miniaturowego miasta Top 5 mitów komórkowych Komórka na komunię. Jeszcze trendy czy już passe? Podsumowanie ankiety „Top 5 muzycznych telefonów komórkowych” Historia prawdopodobnie pierwszego w historii klona iPhone'a. Jest starszy od Androida Przegląd telefonów DUAL SIM na polskim rynku

Popularne w tym tygodniu:

Android 11 pokazuje, że w naszych smartfonach drzemie niewykorzystany potencjał GeForce NOW zmienia zasady gry. Uwielbiam tę usługę Sony zmierza w dobrym kierunku. Zmiany strukturalne ożywiły Xperie Oby producenci smartfonów nie zobaczyli, co wyprawia aplikacja Luminar Samsung Galaxy S20: szczegóły na temat aparatu, które mogły Ci umknąć Największa wada Samsunga Galaxy S20? Brak 5G w standardzie