Snapchat służy do szpanowania i autopromocji. To lek dla współczesnej młodzieży i doskonałe dopełnienie internetowego wizerunku

Gdyby Snapchat miał ograniczenie wiekowe “do 20 lat”, producent nie straciłby na tym zupełnie nic. Z aplikacji korzystają praktycznie wyłącznie nastolatkowie, którzy udowadniają, że stare potrzeby można zaspokajać na różne sposoby.

Selfie

Selfie (Shutterstock)

Podobno jestem Snapchatowym entuzjastą, a przynajmniej tak twierdzi Miron. To już czwarta część naszej dyskusji o tej kontrowersyjnej aplikacji. Wydaje mi się jednak, że dopiero teraz pojąłem główny powód jej ciągle rosnącej popularności.

Potrzeba akceptacji społecznej

Według piramidy potrzeb Maslowa, potrzeba akceptacji społecznej i uznania jest ważną sprawą w życiu każdego człowieka. Kwestie postrzegania jednostki przez społeczeństwo są szczególnie istotne właśnie w wieku dorastania. Na pewno większość z nas przejmowała się wtedy opinią innych dużo bardziej niż powinna. Bez wątpienia, wpływ społeczeństwa na nasze zachowanie jest ogromny. Dyskusje o tym, czy człowiek ma wolny wybór, czy też jest marionetką ciągniętą za linki przez normy społeczne, trwają w najlepsze. Nic się w tym aspekcie nie zmienia.

Piramida potrzeb Maslowa

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy spojrzymy, jakie zachowania ta potrzeba akceptacji wywołuje. W ostatnich latach zmieniły się one drastycznie, a Snapchat jest zwieńczeniem całego procesu.

Patrz, jestem fajny!

Portale takie jak Facebook czy Instagram są idealnym narzędziem do tworzenia własnego wizerunku. Pokazujemy znajomym tylko to, co chcemy. Większość ludzi nie przedstawia tam życia jakie prowadzą, ale takie o którym marzą. Czysta kreacja.

Dziewczyny, siedząc cały dzień w domu, potrafią zrobić sobie makijaż i wysprzątać otoczenie tylko po to, aby wrzucić na Instagrama idealne zdjęcie i zgarnąć paczkę lajków. Inni fotografują własne biurka, zupełnie przypadkowo kładąc na nich cenne przedmioty, które świadczyć by mogły o ich statusie socjoekonomicznym. Jeszcze innym, raz na kilka miesięcy zdarzy się zjeść w drogiej restauracji. Wrzucają wtedy fotkę wykwintnego jedzenia, dorzucając hashtag w stylu #typowyobiad. Ludzie, szukając akceptacji i uznania, kreują w Internecie lepszą wersję siebie. W wyniku tego, świat “Social Media” jest uniwersum idealnym w którym widzimy tylko szczęśliwych ludzi, odnoszących sukces za sukcesem.

Snapchatowa codzienność

Ludzie wrzucają posty na Facebooka lub Instagrama relatywnie rzadko. Poza tym, wszyscy i tak zdążyli się już przyzwyczaić do wszechobecnego kreacjonizmu i podchodzą do nowych fotek z dystansem. Inaczej sprawa ma się ze Snapchatem. Głównym założeniem tej aplikacji jest pokazywanie właśnie naszego codziennego życia. Co aktualnie robimy, jemy, jak się czujemy… Snapami dzielimy się dużo częściej, na bieżąco, można by rzecz — w czasie rzeczywistym.

Zdecydowanie wzmacnia to siłę iluzji, jaką jest kreacja nas samych. Jest tu wszystko to, co w przypadku innych społecznościówek, ale efekt jest wielokrotnie mocniejszy, gdyż filozofia aplikacji usprawiedliwia publikację swojego codziennego <wymarzonego> życia. Powiedzmy sobie otwarcie - lajki, komentarze czy wyświetlenia snapów stały się dla młodych ludzi walutą. Bardzo cenną walutą.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Przykładowy post na Facebooku

Jakiś czas temu dołączyłem na Facebooku do kilku mocno młodzieżowych grup, aby sprawdzić kilka zależności. Dominowały tam posty z różnymi zabawami, których jedynym celem była wzajemna wymiana lajków pod zdjęciami profilowymi lub innymi udostępnionymi treściami. Wnioski z obserwacji tego wszystkiego są bardzo niepokojące, ale to temat na inny artykuł… Wróćmy do Snapchata.

Nowy kanał dystrybucji

Jako początkujący youtuber, cenię Snapa za możliwość dodatkowej reklamy swoich treści. To najlepszy sposób na poinformowanie odbiorców o nowym odcinku na kanale. Można wręcz powiedzieć, że Snapchatowe “My Story”, to taka współczesna wersja mailowego newslettera. Co więcej, mogę pokazać ludziom kulisy tworzenia materiałów, a nawet nagrać jego rozszerzenie.

Na koniec warto również wspomnieć o potencjale marketingowym. Wszyscy wszystko wszędzie lokują, ale ta forma reklamy jest najskuteczniejsza właśnie w przypadku kampanii snapchatowych.

Załóżmy, że jakaś znana osoba ma 100 tysięcy fanów na Facebooku. Większość z tych osób ma jednak gdzieś co dana “gwiazda” robi w wolnym czasie. Jest jednak kilka tysięcy osób, które chcą wiedzieć o swoim idolu wszystko. Uważnie śledzą oni jego prywatne życie na Snapchacie i wierzą we wszystko co mówi i poleca.

Gdy znana osoba wrzuci snapa mówiącego że skończyła właśnie czytać jakąś świetną książkę, to tysiące nastolatków biegnie do księgarni ją bezmyślnie kupić. Skuteczność kampanii reklamowych na Snapchacie jest niewiarygodnie wysoka z dwóch powodów. Po pierwsze, aplikacja ta gromadzi tylko najwierniejszych i świadomych odbiorców. Po drugie, pokazuje “prywatne” życie, co sprawia pozory wiarygodności.

Co przyniesie przyszłość?

Dzisiaj rozwinąłem tylko kilka wątków z mojego bardziej ogólnego artykułu o tejże aplikacji. W tym momencie widzę Snapchata jako idealne narzędzie umożliwiające przekształcanie rzeczywistości wedle naszego pomysłu. Może wydawać się Wam to obce, a przede wszystkim — absurdalne. I słusznie, bo takie to właśnie jest. Jest to jednak idealny przykład zmian pokoleniowych, które postępują coraz szybciej. Pomaga w tym rozwój technologii.

Tylko… gdzie leżą granice?

Podziel się:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Kupiłeś za granicą telefon niedostępny w Polsce? Sprawdzamy, czy w razie konieczności polski serwis podejmie się naprawy Prowadzisz konferencję albo program na YouTubie? Błagam, nie czytaj ze smartfona! Mamy obraz 4K, ale co z dźwiękiem? W tym roku producenci skupią się na audio! Quiz Komórkomanii #10 - wirtualna rzeczywistość (+ podsumowanie quizu o tabletach) Co na Unpacked 2016 było dla mnie najważniejsze i dlaczego nie był to Galaxy S7 Dlaczego na wyjazd do lasu zabieram ze sobą hybrydę i 4 telefony? Era G1, HTC Magic czy HTC Hero, czyli kiedyś dokonałem doskonałego wyboru Czy używasz diody doświetlającej podczas robienia zdjęć smartfonem? [ankieta] Quiz Komórkomanii #9 - tablety (+ podsumowanie quizu o nakładkach systemowych) Jaki telefon ma... Cyber Marian? "Mobile VR to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie VR na rynku" - JackQuack dla Komórkomanii Myślisz, że fragmentacja Androida nie jest problemem? Przyjrzyj się rozwojowi tej aplikacji #KrzyweZwierciadło: Microsoft ma rewolucyjny pomysł na dostarczanie internetu. Będzie to robić wiadrami Quiz Komórkomanii #8 - nakładki systemowe na Androida (+ podsumowanie quizu o smartwatchach) Smartfonstein, czyli składamy smartfona idealnego Jaki telefon ma... Dark Archon, redaktor naczelny serwisu arhn.eu? HTC HD2 czy Samsung Omnia II, czyli kiedyś dokonałem złego wyboru... Quiz Komórkomanii #7 - smartwatche (+ podsumowanie quizu o chińskich smartfonach) W świecie smartfonów nie ma już miejsca na oryginalność i to nasza wina Jaki telefon ma... CeZik? #KrzyweZwierciadło: Netflix dostosowuje ofertę do polskiego rynku. Będzie płacił widzom za oglądanie seriali Quiz Komórkomanii #6 - chińskie smartfony (+ podsumowanie quizu o smartfonowych aparatach) Huawei ShotX i Honor 5X w Polsce

Popularne w tym tygodniu:

Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach Apple Watch to chyba jedyne urządzenie, którego używam codziennie i którego nie mam ochoty wymieniać na nowszy model LG G6 to prawdopodobnie najbardziej opłacalny flagowiec na rynku