Rewolucyjna ładowarka i nowy rodzaj OIS - Oppo pozytywnie zaskoczyło!

Oppo nie zaprezentowało na MWC do tej pory żadnego smartfona. Nie znaczy to jednak, że producent zlekceważył tak ważne targi. Wręcz przeciwnie - dwa nowe rozwiązania technologiczne koncernu robią ogromne wrażenie i udowadniają, że jeszcze sporo rzeczy można ulepszyć.

SmartSensor

SmartSensor (Oppo)

Najszybsza ładowarka?

Jakiś czas temu, producenci stwierdzili, że łatwiej przyspieszyć proces ładowania niż ulepszyć same ogniwa. Najbardziej znaną technologią szybkiego ładowania jest Quick Charge opracowany przez Qualcomma. Jej 3 generacja (obecna chociażby w Galaxy S7) umożliwia naładowanie smartfona do 80% w niespełna 35 minut. Jest to osiągalne dzięki specjalnym algorytmom na bieżąco dostosowującymi napięcie zasilania tak, aby proces ładowania zachodził najwydajniej. Niestety zwiększenie napięcia (do nawet 20V) przekłada się na wyższe temperatury smartfona oraz zmniejszenie żywotności ogniwa. Oppo zaprezentowało rozwiązanie w pewnym stopniu rewolucyjne…

Super VOOC

Ładowarka opracowana przez inżynierów Oppo umożliwia naładowanie akumulatorka o pojemności 2500 mAh w czasie nie przekraczającym 15 minut. I mówimy tu o tankowaniu do pełna! Jak to możliwe?

Koncern postanowił, że tradycyjne i bezpieczne napięcie 5V powinno pozostać nietknięte. Modyfikować można natężenie. W (bardzo) luźnym tłumaczeniu producent chwali się niskonapięciowym ładowaniem impulsowym. Co to oznacza dla użytkowników? A no to, że smartfon podczas ładowania nie będzie się w ogóle nagrzewał (Oppo deklaruje maksymalny wzrost temperatury o 3,3 stopnie Celsjusza). Ponadto, gdy zechcemy używać smartfona w trakcie ładowania, to w przeciwieństwie do dotychczasowych rozwiązań, Super VOOC nadal będzie ładował z maksymalną możliwą wydajnością.

Na technologię Oppo składa się specjalna bateria oraz ładowarka (wtyczka i kabel wzmocnione i wykonane z materiałów "wojskowej" klasy). Rozwiązanie będzie mogło współpracować zarówno ze smartfonami wyposażonymi w złącze microUSB, jak i USB-C.

Nowy rodzaj stabilizacji optycznej

Na bateriach Oppo jednak nie poprzestało. Większość flagowych smartfonów ma systemy optycznej stabilizacji obrazu. Raz działają one lepiej, a raz gorzej. Rozwiązania niemal zawsze opierają się jednak na kompensacji ruchów elementów układu optycznego. Odbywa się ona wzdłuż dwóch osi (przód-tył i lewo-prawo) i łagodnie mówiąc nie jest rozwiązaniem doskonałym. Właśnie z takiego założenia wyszedł chiński producent.

Postanowił on stabilizować inny element układu fotograficznego, a mianowicie matrycę światłoczułą. Technologia Oppo nazywa się SmartSensor i stabilizuje układ wzdłuż trzech osi. Trzecią z nich to oś skrętna — brakująca i według producenta najważniejsza (najwięcej drgań ma taki charakter). Mamy więc rozwiązanie redukujące większą ilość drgań, ale także znacznie dokładniejsze. Tradycyjny OIS zapewnia dokładność na poziomie 3–5 mikrometrów (jeden piksel ma około 1 mikrometr). Stabilizacja matrycowa to precyzja na poziomie 0,3 mikrometra.

Jest to osiągalne dzięki zastąpieniu silniczka opartego na cewce, bardziej skomplikowanym systemem elektromechanicznym. Taka zmiana pociąga za sobą także inne istotne korzyści, jak szybkość kompensacji drgań. Ustabilizowanie układu optycznego zabiera przynajmniej 50 milisekund. Stabilizacja sensora to 15 milisekund.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Co więcej, wyeliminowanie cewki znacząco zmniejszyło również zapotrzebowanie na energię elektryczną. Mało kto wie, że tradycyjny OIS pobiera całkiem dużą ilość prądu. Zrobienie jednego zdjęcia z OIS to pobór mocy na poziomie 0,5 W. SmartSensor pobiera tylko 10 miliwatów, czyli 0,01 W.

Brawa dla Oppo

Wygląda na to, że producentowi udało się opracować 2 nowe, autorskie rozwiązania technologiczne, które znacząco wpłyną na możliwości przyszłych smartfonów. Oczywiście w najbliższej czasie, technologia będzie wykorzystywana tylko we własnych konstrukcjach producenta. Bardzo prawdopodobne, że znajdziemy ją już w nadchodzącym flagowcu - Oppo Find 9.

Źródła: Oppo (1, 2), Phonearena, AndroidAuthority, GSMArena

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem ZTE zaprezentowało 8-calowy... laserowy projektor mobilny LG liderem innowacji. Moduły dla G5 to świetna sprawa, a firma na pewno na tym nie poprzestanie Do czego może się przydać stara komórka? [wideo] ReFlex, czyli w jaki sposób będziemy używać elastycznych smartfonów Jorge Lorenzo zaprezentuje jeden z pierwszych smartfonów z 10-rdzeniowym Helio X20 Gogle wirtualnej rzeczywistości Google'a mogą być świetne. Oto dlaczego Naukowcy z MIT pokazali układ mobilny, dzięki któremu smartfon będzie mógł się uczyć Apple w opałach? Gigant pozwany przez Immersion i... własnych klientów Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków Snapdragony 625, 435 i 425 oficjalnie. To ciekawe rozwiązania dla modeli ze średniej półki Federalna Administracja Lotnictwa przyjrzała się zagrożeniom związanym z przewożeniem baterii. Wnioski nie są pozytywne Moje TOP 5 smartbandów 2015 roku [wideo] Ara to także tablety? Ok, tylko czy ktoś czeka jeszcze na modularne urządzenia? Jak szybkie jest LTE w Polsce i na świecie? Powtórka z rozrywki: 10-rdzeniowec MediaTeka również się przegrzewa? [aktualizacja] Samsung Galaxy S7 ze Snapdragonem 820 będzie piekielnie szybki Google pracuje nad dronami, które dostarczą 40-krotnie szybszy internet niż 4G LTE Google pochwaliło się wynikami dotyczącymi wirtualnej rzeczywistości. Liczby robią wrażenie Baterie litowo-tlenowe mogą zaoferować nawet 5-krotnie większą moc niż obecne rozwiązania Moje TOP 5 smartwatchy z 2015 roku [wideo] Japan Display w 2018 roku może postawić na ekrany OLED. Czyżby szykował się do produkcji do iPhone'ów? O wartości smartfona decydują małe, pozornie nieistotne rzeczy Naukowcy pracują nad tabletem... dla niewidomych

Popularne w tym tygodniu:

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom