Korzystanie ze smartfona podczas jazdy przyczyną coraz większej liczby śmiertelnych wypadków

W Ameryce coraz więcej wypadków samochodowych kończy się tragicznie. Niektórzy szukają winy w coraz powszechniejszym korzystaniu ze smartfonów podczas kierowania.

Podobno odbierając telefon, przez pierwsze 5 sekund jesteśmy totalnie rozproszeni i nie skupiamy się na drodze. Nie do końca świadomie przejeżdżamy wtedy na przykład 140 metrów (przy prędkości 100 km/h), a prawdopodobieństwo wypadku rośnie sześciokrotnie. Z badań wynika, że wybieranie numeru zabiera kierowcy średnio 12 sekund, które przy tej samej prędkości wiąże się z pokonaniem aż 330 metrów. Podczas samej rozmowy czas reakcji wydłuża się, a pole widzenia ulega zawężeniu. Nie bez powodu właśnie rozmawianie przez telefon podczas jazdy, Mark Rosekind i inni eksperci uważają za główną przyczynę 8,1-procentowego wzrostu liczby wypadków śmiertelnych w USA (względem poprzedniego kwartału).

Wzrost liczby smartfonów jest tak znaczący, że nie ma wątpliwości co do ich wpływu. Nie mamy na razie jednak wystarczających danych, aby stwierdzić jak duży jest to wpływ.

Co ciekawe, SMS-owanie podczas jazdy jest niezgodne z prawem w 45 stanach Ameryki, ale rozmawianie przez telefon już tylko w 14. W Polsce nie ma takiego rozróżnienia i karane jest po prostu korzystanie z telefonu, gdy ten znajduje się w naszym ręku. Nie możemy nie tylko rozmawiać i SMS-ować, ale także ustawiać nawigacji GPS. Jeśli złamiemy przepis, grozi nam mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Czy w Polsce także występuje problem ze wzrostem liczby osób telefonujących podczas kierowania? Z danych zachodniopomorskiej drogówki wynika, że owszem. W 2012 roku ukarano za to niecałe 5000 kierowców, w 2013 — 6500, a w 2014 już 8000. Według drogówki, większość osób, rozmawiających podczas jazdy, zdaje sobie sprawę jak bardzo obniża to poziom bezpieczeństwa, ale mimo wszystko nadal to robi.

Czy więc za kilka lat głównym powodem wypadków będą smartfony, które rozpraszają naszą uwagę? Nie wiadomo. Z pewnością mają one jednak niemały wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Źródła: Phone Arena, motofakty, gawex

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Motorola - wczoraj, dziś i jutro Gry mobilne już wcale nie takie mobilne. To kolejny powód, dla którego odpuszczam sobie w granie na smartfonie YouTube Music oficjalnie. Kilka fajnych pomysłów i sporo ograniczeń Lokowanie produktów - dlaczego Apple robi to za darmo, a James Bond gardzi Androidem? Te badania pokazują, ile Twoich prywatnych danych wycieka z telefonu do różnych firm Krzywe zwierciadło: Tragedia w siedzibie HTC. Jeden z prezesów przebrał się za wyniki finansowe; trzech inwestorów zmarło na zawał Daleko nam do stworzenia ekranu smartfona, który byłby odporny zarówno na stłuczenia, jak i zarysowania Od kilku tygodni mogę płacić zbliżeniowo telefonem, ale... dlaczego miałbym to robić? Smartfony niszczą społeczeństwo? Oto 5 dziwnych zjawisk, których by nie było, gdyby nie rozwój technologii Bohaterowie filmu "Powrót do przyszłości II" przenoszą się do 21 października 2015! Czy wizja z filmu się sprawdziła? Apple i HTC - kto kogo kopiuje? Współczesna fotografia pokazuje, że profesjonaliście wystarczy smartfon Problem fragmentacji Androida to przede wszystkim problem w głowach blogerów Facebook testuje "Reakcje", czyli ze skrajności w skrajność Android 6.0 Marshmallow - jakie smartfony i tablety zostaną zaktualizowane? [aktualizacja #5] Czekasz aż smartwatche będą miały lepsze baterie? Możesz się nie doczekać, ale... Myślisz, że technologia zmieniła świat na gorsze, a kiedyś było lepiej? Nie, nie było Telefon vs tani blender, czyli "Will It Blend?" po polsku. Zaskakujący wynik konfrontacji Pamiętasz sieć Idea? Orange zajął jej miejsce 10 lat temu. Powspominajmy stare reklamy Żałuję, że ta funkcja smartfonów się nie przyjęła. Jeszcze jednak nie wszystko stracone Rynek telefonów jest dziurawy. Nie każdy znajdzie coś dla siebie Tęsknię za czasami, gdy topowe smartfony kosztowały 3000 zł Krzywe zwierciadło: Fani Androida rozczarowani iPhone'em 6s. Powód? Steve Jobs nigdy nie krytykował technologii 3D Touch

Popularne w tym tygodniu:

Galaxy S9 zmierzył mi ciśnienie krwi. Sprawdziłem funkcję, o której mało kto słyszał Czytnik linii papilarnych w ekranie topowych samsungów? Jeszcze na to poczekamy. I dobrze! Nazewnicze problemy producentów smartfonów