Nie lubisz stać w kolejkach? Density i Google szykują rozwiązania tego problemu

Świat goni w zabójczym tempie naprzód, a ludzie mają coraz mniej czasu. Niektórzy mówią, że żyjemy w kulturze nanosekundy, w której każda chwila jest na wagę złota. Nowe technologie, a szczególnie smartfony zdają się ten czas oszczędzać. Dowodem na to jest nowa funkcja Google oraz urządzenie Density.

Kolejka w supermarkecie

Kolejka w supermarkecie (Shutterstock)

Nikt z nas nie lubi zatłoczonych miejsc, a tym bardziej stania w kolejkach. Google zintegrował ze swoją wyszukiwarką nową funkcję wyświetlającą ilość osób znajdujących się w danym miejscu publicznym o różnych porach. Działa to na zasadzie podobnej do Google Traffic. Dane są wyświetlane na wykresie z którego możemy odczytać w jaki dzień i o której godzinie najwięcej osób korzysta z określonej placówki. Dzięki temu możemy bardziej świadomie wybrać porę odwiedzin wybranej lokalizacji i w rezultacie oszczędzić czas spędzony w kolejkach.

Ciekawsze rozwiązanie to projekt Density. Zakłada on użycie małego chipu o tejże nazwie, który przyczepiony do framugi drzwi, zlicza liczbę wchodzących i wychodzących osób. System działa dzięki podczerwieni. Wszystkie czujniki komunikują się z bazą, która z kolei łączy się z Internetem i przesyła odpowiednie dane na serwery. Te dane są dostępne zarówno dla właścicieli na przykłada sklepu oraz dla wszystkich potencjalnych klientów. Jakie płyną z tego korzyści?

Porównanie technologii

Najprostszy przykład, to restauracje — dzięki specjalnej aplikacji, bez problemu zobaczysz jak bardzo jest w danym momencie zatłoczona i ile dokładnie stolików jest wolnych.

Density instalowane mogą być wszędzie — chociażby w szkołach czy na uczelniach. Nie wiesz czy warto iść na siłownię lub na stołówkę? Sprawdź w aplikacji!

To także idealne narzędzie dla sprzedawców. Gdy czujniki zarejestrują wyjątkowo mało osób, będzie to znak do ogłoszenia wyprzedaży. Co ciekawe, system umożliwi automatyczne przeceny wybranych produktów i usług, gdy ilość klientów spadnie poniżej określonego poziomu. Dzięki temu firmy utrzymają większy ruch, a klienci po uruchomieniu aplikacji zobaczą, że w danym sklepie jest obecnie mało klientów i w rezultacie przecena — wszystko zautomatyzowane.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

W powyższym rozwiązaniu nie ma co prawda nic odkrywczego, ale trzeba przyznać, że w wielkich, zatłoczonych aglomeracjach miejskich może się to rzeczywiście przydać. Ciekawe czy kiedyś Density trafi do Polski… Sam system oraz jego instalacja jest całkowicie darmowa. Płacić trzeba natomiast abonament — 25 dolarów za daną lokalizację za miesiąc.

Źródła: Great Ideas, Density, Engadget
Śledź autora na Facebooku!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii", czyli funkcje smartfonów, za które w średniowieczu zostałbyś spalony na stosie Nokia OZO zapowiedziana. Finowie wchodzą w wirtualną rzeczywistość ZNAPS - magnetyczne złącze ładowania w każdym smartfonie i tablecie Twój smartfon może pomóc w wynalezieniu leku na raka i Alzheimera. Musisz tylko... spać Już nie tylko Apple będzie miał Force Touch? Microsoft patentuje podobną technologię Tajemnicze urządzenie GG1 pojawia się w bazie danych. Nowe Google Glass jednak powstają? Czy to my zmieniamy technologię, czy technologia nas? Snapdragon 820 przetestowany w benchmarku GeekBench. Wypadł znakomicie Meizu MX5 wykręca imponujące wyniki w benchmarkach. Premiera już za kilka dni? Internet Rzeczy - w 2020 roku do sieci podpiętych będzie ponad 28 miliardów urządzeń. Jak to wygląda w Polsce? Holus to stół, który zmieni obrazy z Twojego smartfona w trójwymiarowe hologramy Poznajcie Project Jacquard, czyli inteligentną tkaninę Google'a Nadchodzi Brillo, nowy system operacyjny Google'a. Będzie konkurencją dla... Tizena Panasonic sprawi, że ze smartfonem w ręku otaczający Cię świat nie będzie miał tajemnic MediaTek interesuje się bateriami i wprowadza szybkie ładowanie Pump Express Plus Nintendo uderza w rynek gier mobilnych. Goodbye 3DS? Qualcomm Snapdragon 818 będzie miał 10 rdzeni? Dzięki technologii Siemensa smartfony odmienią życie niedosłyszących Wirtualna rzeczywistość - sonda i najlepsze reakcje ludzi Wynalazek Polki sprawi, że Twój smartfon naładuje się sam dzięki ... folii 12,9-calowy iPad Pro będzie mocnym konkurentem dla produktów Samsunga Bezprzewodowe ładowanie - nowinka technologiczna, której korzenie sięgają 1891 roku Sharp zaprezentował wyświetlacz dla smartfonów o rozdzielczości 4K!

Popularne w tym tygodniu:

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom