Polska rozpoczęła przemysłową produkcję grafenu!

Polscy naukowcy odkryli łatwiejszą technologię produkcji grafenu. Dzisiaj oficjalnie rozpoczęła się jego produkcja na skalę przemysłową.

Zapamiętajcie datę 18.12.2013, bo być może właśnie dzisiaj rozpocznie się powolna rewolucja gospodarcza w Polsce. Niezwykły materiał — grafen — od dzisiaj jest produkowany na skalę masową. Scenariusz Polska "Doliną Grafenową" być może się spełni. Podczas uroczystości przemówił Donald Tusk, który nie krył radości z osiągnięcia polskich naukowców. Produkcją tej cienkiej jednoatomowej odmiany alotropowej węgla zajmie się firma stworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz ITME (Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych), który jest partnerem spółki Nano Carbon (jego udziały ma KGHM).

Miejmy nadzieję, że to właśnie Polska przyczyni się do ogólnoświatowego postępu technologicznego. Plany są ambitne, byleby tylko rząd nie zrezygnował ze wsparcia finansowego projektu. Wygląda na to, że polscy naukowcy wyprzedzili wielkie koncerny z Doliny Krzemowej, takie jak na przykład Samsung, który też prowadzi badania nad grafenem.

Oto najważniejsze momenty przemówienia premiera Donalda Tuska:

"Dla nas jest rzeczą ważną, że to, co wydawało się magią, szczególnie dla laików, nadal jest magią, ale równocześnie o bardzo praktycznym i przyziemnym znaczeniu. Ten maleńki kawałek tego, czego do końca nie rozumiemy – a przynajmniej o sobie to mogę powiedzieć – może zmienić świat w wielu wymiarach, a naszą wielką satysfakcją jest to, że w magicznym przedsięwzięciu uczestniczą jako liderzy polscy naukowcy i jesteśmy o tym przekonani, że niebawem także polscy przemysłowcy".

"To niepozorne maleństwo schowane w kapsułce uruchamia naszą wyobraźnię. Tak jak to bywa w magicznych przedsięwzięciach, nie wszystko jest zrozumiałe dla laików. Kiedy usłyszałem o formule epitaksji, przesadziłbym, mówiąc, że wszystko było dla mnie jasne w tym momencie. Dlatego tak cenimy tych najwybitniejszych spośród nas. Tę rzecz jednak rozumiemy – w jakimś sensie uczestniczymy w historycznym momencie. Po raz pierwszy tak szybko potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa. Jestem przekonany, że oprócz tych wielkich zadań i wielkich planów, ambitnych pragnień dla nas to także coś w rodzaju pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

"Jeżeli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej i przyszłościowej dziedzinie jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, to znaczy, że to jest możliwe w wielu innych dziedzinach. Wiedzieliśmy, że węgiel jest polskim skarbem, niewielu z nas domyślało się, że w tak specyficznej postaci, ale cieszę się, że coraz częściej skarbem jest naukowa myśl i odwaga finansowych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że nie tylko grafen, ale też odwaga i przedsiębiorczość staną się polską specjalnością".

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

TOP 10 utworów zagranych na smartfonach i tabletach Jak bardzo popularna jest 'komorkomania' ? Tomb Raider na iOS, biały Nexus 7 w Polsce i termostat Google'a Samsung wkracza na rynek akcesoriów dla graczy ze swoim GamePadem Czy byłemu wiceprezesowi firmy Oppo uda się stworzyć "perfekcyjnego smartfona?" Domorośli analitycy. Boże broń! LTE Playa w nowych miastach, Nokia Illusionist i koncept iPhone'a 6 Stanowisko LG w sprawie (nie)aktualizacji Swifta G i (nie)darmowe Angry Birds Go! G Pad 8.3 i Z Ultra Google Play edition na wideo i Ronaldo w reklamie Samsunga Microsoft pracuje nad nowym systemem dla tabletów i smartfonów Windows Phone 9 bez kafelków, Oppo Find 7 i Galaxy Note 3 Lite GTA San Andreas - to będą długie święta Promocja dnia w Euro. Samsung Galaxy Fame za 399 zł Nokia z Androidem, PadFone mini i Angry Birds GO! Od zera do dewelopera, czyli aplikacja bezdomnego Leo Granda już jest Najzabawniejsze odpowiedzi na SMS-y wysłane pod zły numer Oppo N1 w Europie, Galaxy S4 Crystal Edition i Edward Norton w reklamie Motoroli Nokia zostanie trollem patentowym? Galaxy S4 Active również ze Snapdragonem 800 Niedroga Nokia RM-977 i Nexus S w kosmosie Sprzedaż LG G2 grubo poniżej oczekiwań Motorola podobno szykuje innowacyjne urządzenia Tydzień w krzywym zwierciadle: recenzja Oppo N1 i wojny patentowe HTC One Gold i Lumia 1520 w Orange i LG Optimus F3Q z QWERTY

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi Mi MIX 2s to kopia iPhone'a X? Wyciekają pierwsze zdjęcia Trzy iPhone'y w 2018 roku? Jednym z nich ma być iPhone X Plus #wSkrócie: koszt wymiany ekranu iPhone'a X i tańsza wersja Xiaomi Mi 6 LG V30 w końcu w Polsce. Nie jest tanio, ale gratis w przedsprzedaży ratuje sytuację Pamiętacie LG G Flexa? Jego duchowego następcę może stworzyć firma, po której mało kto by się tego spodziewał #wSkrócie: Galaxy S9 na zdjęciach, ośmiordzeniowy Apple A11X oraz Honor 7X w Polsce #wSkrócie: Xperia z podwójnym aparatem, Vive Focus i optyka z 5-krotnym zoomem dla smartfonów Face ID okiem kamery rejestrującej obraz w podczerwieni. Jedna rzecz mnie zaskoczyła #wSkrócie: zapowiedź OnePlusa 5T, drop testy nowych iPhone'ów i Samsung nabijający się z iPhone'ów #wSkrócie: OnePlus 5T bez bezprzewodowego ładowania, nowe Moto Mods w Polsce i kolejna wada Pixela 2 XL #wSkrócie: "opóźniony" LG V30, pozwanie Apple'a oraz cena OnePlusa 5T OnePlus 5T w pełnej krasie. Wideoprezentacja wycieka na kilka dni przed premierą